spaľovanie odpadu

​​​​​​​Prvé výsledky biomonitoringu v okolí cementárne v Turni nad Bodvou sú znepokojivé

18.06.2024

V rámci celoeurópskeho výskumného projektu biomonitorovania emisií POPs (perzistentné organické látky) európskej siete Zero Waste Europe sa takýto výskum začal aj na Slovensku v okolí cementárne v Turni nad Bodvou. Ide o biomonitoring znečisťovania životného prostredia v možnej súvislosti so spoluspaľovaním odpadov v tejto cementárni. Biomonitoring je systematické meranie znečisťujúcich látok v živých organizmoch alebo v produktoch živých organizmov v okolitom prostredí zdroja znečisťovania ovzdušia, s cieľom identifikovať alebo posúdiť potenciálne nebezpečie a účinky znečisťujúcich látok.

V prípade okolia cementárne v Turni nad Bodvou boli odobraté vzorky slepačích vajec, vegetácie, ovocia, strešného prachu a machov v piatich obciach (Dvorníky, Včeláre, Zádiel, Hosťovce, Turňa nad Bodvou), ktoré sa nachádzajú do vzdialenosti do 2 500 metrov od cementárne. Analýzy z prvotného odberu týchto vzoriek, ako aj sedimentu v blízko tečúcom potoku, preukázali vysoké úrovne týchto nebezpečných látok.

Medzinárodný týždeň povedomia o komposte

V dňoch 5. až 11. máj prebieha Medzinárodný týždeň povedomia o komposte, najväčšia a najkomplexnejšia vzdelávacia iniciatíva o kompostovaní. Jej cieľom je spolupracovať na zvýšení povedomia verejnosti o tom, prečo by sme mali kompostovať biologický odpad a využívať kompost na zlepšovanie kvality pôdy. Každý rok má inú tému, tohtoročnou témou je: Kompost... Majster prírody v oblasti klímy. Zapojte sa aj vy do kompostovacích aktivít, začnite lepšie triediť biodpad, kompostovať. Ponúkame vám informácie ako na to, infografiky, tipy pre jednotlivcov, školy, samosprávy a kompostárne, ale aj rôzne vzdelávacie aktivity - kvízy, skladačky, krížovky, komiks či vtipné videá o kompostovaní...

Množstvo zavádzajúcich informácií pri presadzovaní nových spaľovní sa zvyšuje

19.01.2024

V posledných týždňoch vyšlo viacero článkov na podporu budovania spaľovní odpadov, avšak musíme konštatovať, že vo väčšine prípadov si ich pisatelia (resp. autori vyjadrení) nedali veľkú námahu s uvádzaním faktov a zdrojov pre ich tendenčné tvrdenia. K jednému z týchto článkov by sme chceli uviesť pár našich pripomienok. Ide o článok uverejnený na https://dennikn.sk/minuta/3753920/  

Využívajú prevádzkovatelia spaľovní greenwashing na školách?

10.11.2023

Vďaka greenwashingu môžu mnohí z nás uveriť, že energetické zhodnocovanie odpadov v spaľovniach odpadov je čistým zdrojom energie, ktorý nás navyše zbaví nerecyklovateľného odpadu a tak vyrieši problém s odpadmi. Je prirodzené, že všetky spoločnosti sa snažia prezentovať v čo najlepšom svetle, často sa pri tom stáva, že uvádzajú tvrdenia, ktoré nie sú úplne pravdivé alebo sú zavádzajúce. V predošlom článku sme uvádzali príklady, ako spaľovne vytvárajú zelený obraz o svojej činnosti vo verejnom priestore.

V nasledujúcom článku uvádzame príklady, kedy spaľovne využili klamlivé tvrdenia v učebných materiáloch určených pre žiakov.

6 argumentov prečo spaľovne odpadov nie sú dobrým riešením pre energetickú a klimatickú krízu

18.07.2023

Vedecké dôkazy o klimatickej zmene sú stále jasnejšie – pribúdajú extrémne javy ako vlny horúčav, prívalové dažde, sucho, lesné požiare a tropické cyklóny. Aj na Slovensku už zažívame niektoré z týchto klimatických javov, avšak ako uviedol klimatológ Jozef Pecho v článku pre aktuality.sk*, medzi Slovákmi vládne ešte „falošný pocit bezpečia“. Slováci nepociťujú nedostatok potravín ani vody, ako už v súčasnosti zažívajú predovšetkým chudobné krajiny juhu. Dosiahnutím oteplenia o 1,5 °C v porovnaní s predpriemyselným obdobím (v súčasnosti sme dosiahli zvýšenie o 1,1 °C) sa uvedené extrémne javy zintenzívnia a prípadné ďalšie otepľovanie by však už malo dramatický vplyv aj na naše zdravie, biosféru, potravinovú bezpečnosť a globálnu ekonomiku.

Spaľovne odmietajú aj inde vo svete: Deň akcie proti spaľovniam

Odpad je problémom všade vo svete a tak ako u nás, aj inde prebiehajú snahy o pretláčanie klamlivých "riešení", ktoré však v konečnom dôsledku spôsobia viac škôd ako úžitku. To klamlivé riešenie je predstava, že stačí odpady spáliť, bez toho, aby sme zobrali do úvahy dopad takejto činnosti na životné prostredie a zdravie ľudí a namiesto toho sa orientovali na prevenciu, opätovné použitie a recykláciu odpadov. Tento týždeň prebiehala v Ázii kampaň pod názvom Deň akcie proti spaľovniam. V rámci kampane organizácia gaia (no-burn.org) vytvorila aj zaujímavé video, v ktorom ponúka odpovede na hlavné otázky:

  1. Je spaľovanie odpadov zlé pre životné prostredie?
  2. Sú spaľovne odpadov bezpečné pre zdravie?
  3. Je spaľovanie odpadov udržateľné?
  4. Je spaľovanie odpadov drahé?
  5. Je energia z odpadu obnoviteľným zdrojom?

Odpovede nájdete vo videu :)

Konferencia ZERO WASTE SAMOSPRÁVY 2023

22.02.2023

Má vaša samospráva problémy s veľkým množstvom nevytriedených odpadov a hrozí vám výrazné zvyšovanie nákladov na odpadové hospodárstvo? A čo tak zaviesť Zero Waste stratégiu vo vašej obci? Urobilo tak už takmer 500 samospráv v Európe. Najlepšie z nich triedia až 93 % svojich odpadov. Staňte sa súčasťou programu Zero Waste Cities, ktorý vám v tom podá pomocnú ruku. Príďte a dozviete sa viac!

Havárie spaľovní v Európe

03.02.2023

Veľkým nebezpečenstvom vyplývajúcim z prevádzky spaľovní sú možné havárie. Vzhľadom na povahu a množstvo odpadov, ktoré má byť spaľované a s ktorým je v areáli spaľovní manipulované, môžu mať havárie obrovský dopad na okolie prevádzok, a to tak na zdravie obyvateľov, ako aj na ekologickú stabilitu životného prostredia.

Všetko, čo ste chceli vedieť o biomonitorovaní emisií zo spaľovní odpadu

02.11.2022

Nasledujúce otázky a odpovede vám ozrejmia alebo dôkladnejšie vysvetlia podstatu biomonitoringu, o ktorom sme písali v našich predchádzajúcich dvoch správach - "Výskum potvrdil obavy: Okolie spaľovní odpadov je kontaminované vysoko toxickými látkami" a "Ďalší výskum potvrdil obavy: Okolie spaľovní odpadov je kontaminované vysoko toxickými látkami".

Konečne aj spaľovne na komunálny odpad budú musieť platiť za vypustené emisie CO2

08.08.2022

Od roku 2005 musia prevádzkovatelia, ktorí vypúšťajú do ovzdušia značné množstvá CO2, za tieto emisie platiť. Sú to prevádzkovatelia v energetickom a priemyselnom sektore, ktorí sú  zaradení do  tzv. systému obchodovania s emisiami. Tento systém je jedným zo zásadných opatrení stratégie Európskej únie v boji proti klimatickej kríze.

Stránky